GÓRA
Image Alt
Wspaniałe wycieczki

Zachodniopomorskie

Morze przygody – to hasło, które w pełni odzwierciedla charakter regionu województwa zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorskie to przede wszystkim natura. Piękne, szerokie, piaszczyste plaże wraz z otaczającym je Morzem Bałtyckim oraz wydmami stwarzają warunki do rozwoju turystyki zarówno wypoczynkowej jak i aktywnej. Rzeki, pojezierza, lasy to raj dla wielbicieli wypoczynku wśród przyrody, a istniejące na terenie regionu Parki Narodowe i Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody umożliwiają podziwianie różnych gatunków fauny i flory, których często nie można zobaczyć na innych obszarach.

Jednym z nich jest Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku, który obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin (woj. zachodniopomorskie). Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna – wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Na terenie parku zlokalizowana jest Pokazowa Zagroda Żubrów. Chociaż sama zagroda została stworzona w ramach programu hodowli zachowawczej żubra w zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Obecnie możemy spotkać tam: dziki, sarny, jelenie i bieliki. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę, również weterynaryjną.

Duża liczba akwenów stwarza możliwość uprawiania turystyki wodnej. Takie pojęcia jak żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing nie są dla turystów z województwa zachodniopomorskiego niczym obcym. Uprawianie tych dyscyplin umożliwiają znajdujące się na terenie województwa dobrze rozwinięte sieci rzek, jeziora czy tereny Zalewu Szczecińskiego lub Morza Bałtyckiego. Wszystkie te elementy tworzą idealne warunki do kreowania szlaków wodnych, lubianych przez wielu miłośników wodnego szaleństwa.

Pomorze Zachodnie to także niespotykane walory uzdrowiskowe. Złoża borowin, łagodny klimat, solanki – to wszystko sprawia, że zachodniopomorskie uzdrowiska tj.: Świnoujście, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn Zdrój, Dąbki są cennym elementem przyciągającym turystów i kuracjuszy. Gwarantujące niezwykły wypoczynek są niezwykłym sposobem na wakacyjny relaks.

Tereny zielone – lasy, parki, stwarzają idealne warunki do rozwoju turystyki aktywnej. Są one doskonałym tłem dla szlaków rowerowych, konnych i pieszych.
Do terenów zielonych zaliczamy również przepiękne ogrody Hortulus, w których rośnie kilka tysięcy gatunków roślin. Można tam podziwiać największy na świecie labirynt grabowy. Ogrody położone są w Dobrzycy, pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem.

Zachodniopomorskie to również walory kulturowe, będące dziełem człowieka. Pełniąc rolę wspomagającą walory naturalne stanowią istotny element ofert pobytowych i turystycznych. Krajobraz kulturowy Województwa Zachodniopomorskiego jest materialnym świadectwem bogatej historii regionu, wynikiem ścierania się wpływów zachodnioeuropejskich, polskich i skandynawskich. Zachowane elementy krajobrazu, takie jak układy staromiejskie, historyczne umocnienia i fortyfikacje, liczne wsie średniowieczne, XIII wieczne kościoły i zabudowania poklasztorne, stanowią charakterystyczne rysy krajobrazu województwa i podkreślają jego odrębność.

Dopełnieniem walorów kulturowych są organizowane na terenie regionu imprezy. To niezwykle barwne przedstawienie historii i tradycji regionalnych. Ich wyjątkowa formuła oraz różnorodność prezentowanych tematów sprawia, iż przyciągają wielu turystów o zróżnicowanych zainteresowaniach. wymiarach – na poznanie różnych nurtów muzycznych.

Aby przybliżyć historię i tradycje regionu powstało wiele tzw. wiosek tematycznych. Są to miejsca położone na pięknych terenach, stylizowane na dawne wioski, których twórcami są prawdziwi pasjonaci. Wszystko to sprawia, iż są to miejsca „tętniące życiem”, do których turyści z przyjemnością wracają zarówno po wiedzę, jak i rozrywkę. Na tak pasjonującą lekcję historii na Pomorze Zachodnie z przyjemnością zapraszamy także najmłodszych turystów.

Kultura to także znajdujące się w regionie piękne miasta. Każde z nich posiada odrębny charakter – swoją historię, tradycje oraz infrastrukturę. Sprawia to, iż przyjeżdżając do naszego regionu mają Państwo szansę poznać nowe miejsca, ludzi i zwyczaje. Duże miasta takie jak Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg czy Koszalin są popularnymi kierunkami przyjazdów turystów z różnych obszarów. Jednak na uwagę zasługują również mniejsze miejscowości, które poprzez swoją historię, piękne położenie są niezwykle ważnym punktem na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego.

Warto wiedzieć

Podstawowe informacje a także kilka ciekawych faktów.

Kraj

Polska

Wiza

Nie wymagana dla obywateli EU

Język

Polski

Waluta

Złoty Polski

Obszar (km2)

22 896 km2

You don't have permission to register